Ebben a cikkben összegyűjtöttük azokat a legfontosabb tudnivalókat a lakóépületek, társasházak tűzvédelmével kapcsolatban, amelyek a 2024-es változásokat is figyelembevéve hasznosak lehetnek a közös képviselők számára.
#1 Kell-e tűzvédelmi szabályzat társasházak esetében?
Általában nem. A tűzvédelmi szabályzat készítését az 1996. évi XXXI. törvény írja elő. Ennek értelmében három esetben kell ezt a dokumentumot elkészíteni:
– a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötvennél több munkavállalót foglalkoztatnak,
– az általuk üzemeltetett, bérelt épületrész, épület területén található olyan helyiség, amelynek a legnagyobb befogadóképessége meghaladja az 50 főt, vagy
– 10 fő befogadóképességet meghaladó kereskedelmi szálláshelyet üzemeltetnek.
Mi még nem találkoztunk olyan társasházzal, amelyikre a fenti három pont közül bármelyik is igaz lett volna, de az elvi lehetősége megvan.
#2 Ha szabályzat nem kell, akkor milyen tűzvédelmi dokumentumot kell készíteni Társasházakban?
A közbeszédben gyakran keveredik a tűzvédelmi házirend és a tűzvédelmi szabályzat fogalma. Ezek nem egymás szinonimái, hanem két különböző felépítésű, tartalmú és célú dokumentum. Társasházaknak bizonyos feltételek fennállása esetén tűzvédelmi házirendet kell készíteniük.
#3 Mikor és kinek kell tűzvédelmi házirendet készítenie?
Jelenleg a 101/2023. (XII. 29.) BM rendelet szabályozza, hogy milyen esetekben kell elkészíteni a tűzvédelmi házirendet. Ezek az alábbiak:
- Háromnál több építményszint és
- Tíznél több lakó- és üdülőegység
A házirendet a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke, ezek hiányában az épület, épületrész tulajdonosa kell, hogy elkészítse. A jogszabály a készítő személyére nem határoz meg szakképesítési követelményt, ezért aki kellő tűzvédelmi tudással rendelkezik az elkészítheti. Minden esetben a dokumentum kidolgozójának felelőssége, hogy a házirend megfeleljen a vonatkozó jogszabályban előírt kötelezettségeknek, ezt a hatóság ellenőrzés esetén minden esetben vizsgálja. Tűzesetet követően a hatóság vagy a bíróság is vizsgálhatja a tűzvédelmi házirend tartalmát és azt, hogy a benne foglaltak elősegítették-e a tűzeset megelőzését, felszámolását és a lakók mentését. Ha a közös képviselő nem rendelkezik ezekkel az ismeretekkel, akkor célszerű tűzvédelmi szakembertől segítséget kérni.
#4 Mi számít építményszintnek?
Az építményszint fogalmát a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet tartalmazza.
„Építményszint: az építmény mindazon használati szintje, amelyen helyiség van. Nem építményszint a padlás, valamint az a tetőszint, amelyen a felvonógépházon vagy a lépcsőház felső szintjén kívül más helyiség nincs.”
Gyakori kérdés:
- A beépített padlástér vagy tetőtér építményszintnek számít-e? A vonatkozó jogszabály alapján igen. Csak a beépítetlen padlástér nem számít építményszintnek. A kétszintes lakások felső szintje is építményszintnek minősül.
Szintszámítási példa:
Kétemeletes társasház, amelynek a második emeltén belső kétszintes lakások találhatóak. Szintszám meghatározása: földszint +2 emelet + beépített tetőtér = 4 szint.
Kétemeletes társasház alagsori tárolókkal és beépítetlen padlástérrel. Szintszám meghatározása: alagsor + földszint + 2 emelet = 4 szint.
#5 Mi számít lakó- és üdülőegységnek?
A lakó- és üdülőegység a lakás, valamint a kereskedelemről szóló törvény szerinti szálláshelynek nem minősülő üdülő. A lakás pontos meghatározása az 1990. évi XCIII. törvényben található.
„Lakástulajdon: lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel.”
Gyakori kérdés:
- Lakásnak számít-e, ha nem laknak benne, felújítás alatt áll? Igen
- Lakásnak számít-e, ha más célra (pl. iroda) használják? Igen, ha lakás céljára létesítették és az ingatlan nyilvántartásban lakás megnevezéssel szerepel.
- Beleszámít-e a lakások számába az épület földszintjén található üzlethelyiség vagy garázs? Nem számít bele.
#6 Kell- e tűzoltó készülék a társasházakban?
Az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet értelmében lakóépületekben alapvetően nem kötelező a tűzoltó készülék elhelyezése. A lakórendeltetéshez kapcsolódó egyéb rendeltetések esetén (pl. garázs, tároló) akkor nem kötelező a tűzoltó készülék, ha azt kizárólag a lakók használják. Ha a lakókon kívül más is használja vagy ha ott bármilyen szolgáltatás történik, akkor kötelező a tűzoltó készülék. Szintén kötelező a tűzoltó készülék a lakóépületben található üzlethelyiségek, irodák esetén.
#7 Milyen egyéb tűzvédelmi szempontból fontos dokumentumokkal kell rendelkeznie egy társasháznak?
Ez nagyban függ attól, hogy az adott épületben milyen tűzvédelmi megoldások vannak beépítve. Ezt célszerű tűzvédelmi szakmber segítségével feltárni. Általánosságban elmondható, hogy a villamos biztonsági felülvizsgálat minden társasház esetén kötelező. Ha van villámhárító, tűzgátló ajtók, tűzjelző berendezés, biztonsági világítás akkor ezeknek is kötelező az időszakos felülvizsgálata.
#8 Lakásokba javasolt tűzbiztonságot növelő eszközök
A lakásokban is fontosak a megfelelő tűzbiztonsági intézkedések. Mi az alábbiakat ajánljuk minden lakásba.
- Tűzoltó készülék: 6 kg ABC porral oltó
- Füstérzékelő: konyha és a vizes helyiségek kivételével minden szobába
Társasház tűzvédelmi házirendjének elkészítése
Ha fontosnak tartja az Ön által kezelt társasház biztonságát, akkor szívesen segítünk az előírásoknak teljes mértékben megfelelő tűzvédelmi házirend elkészítésében. Szükség esetén tartunk egy átfogó tűzvédelmi ellenőrzést, ahol a hatósági tapasztalattal is rendelkező szakembereink ugyan azokat a szempontokat vizsgálják, mint a katasztrófavédelem egy szúrópróbaszerű ellenőrzés során. A hibákról, hiányosságokról és a megoldási javaslatokról részletes jegyzőkönyvet készítünk. A hatósági ellenőrzéshez képest az a különbség, hogy itt nincs bírság vagy feljelentés, így Önnek lehetősége van egy részletes lista alapján a hiányosságokat megszüntetni. A feltárt hibák kijavításában is számíthat a segítségünkre.
További kérdései vannak? Vegye fel velünk a kapcsolatot és segítünk Önnek!
A tanácsadás INGYENES és semmilyen kötelezettséggel nem jár
Maximum 12 órán belül felvesszük Önnel a kapcsolatot
Hasonló bejegyzések
Korábbi bejegyzésünkben már tájékoztattuk olvasóinkat a munkaköri alkalmassági vizsgálatok kötelező […]
Korábban már beszámoltunk róla, hogy 2024. szeptember 1-től megszűnik az […]
A bírságok drasztikus emelése 2024 március 1-től a munkavédelmi bírság […]